Thursday, March 20, 2014

Second Annual St. Louis Theater Circle Awards

Well, another celebration of St. Louis theatre is in the books, a wonderful time was had by all, and I had quite a headache Tuesday morning. :) Seriously though, the talent in this town is stunning, and it's a privilege to be able to be a small part of it. Congratulations to all of the nominees and award recipients! Here's the list of the 2014 St. Louis Theater Circle Award nominees with the award recipients in red.

COMEDY
Outstanding Ensemble:
“Entertaining Mr. Sloane,” HotCity Theatre
“The Good Doctor,” New Jewish Theatre
“Psycho Beach Party,” Stray Dog Theatre
“Twelfth Night,” Shakespeare Festival St. Louis
“Waiting for Godot,” St. Louis Actors’ Studio

Emily Baker (Gretchen).
Photo Credit: John Lamb
Outstanding Supporting Actress:
Emily Baker, “Boeing Boeing,” Dramatic License Productions
Betsy Bowman, “Pterodactyls,” St. Louis Actors' Studio
Teresa Doggett, “The Good Doctor,” New Jewish Theatre
Michelle Hand, “Maple and Vine,” HotCity Theatre
Anna Skidis, “Psycho Beach Party,” Stray Dog Theatre

Outstanding Supporting Actor:
Aaron Orion Baker, “The Good Doctor,” New Jewish Theatre
Aaron Orion Baker, “Waiting for Godot,” St. Louis Actors' Studio
William Grivna, “Entertaining Mr. Sloane,” HotCity Theatre
Anderson Matthews, “Twelfth Night,” Shakespeare Festival
Whit Reichert, “Pterodactyls,” St. Louis Actors' Studio

Judi Mann (Rita Lyons).
Photo credit: John Lamb
Outstanding Actress:
Glynis Bell, “Talking Heads,” St. Louis Actors' Studio
Lavonne Byers, “Entertaining Mr. Sloane,” HotCity Theatre
Rita Gardner, “4000 Miles,” Repertory Theatre of St. Louis
Judi Mann, “The Lyons,” Max & Louie Productions
Donna Weinsting, “Mrs. Mannerly,” Max & Louie Productions

Outstanding Actor:
Gary Wayne Barker, “Waiting for Godot,” St.Louis Actors' Studio
Terry Meddows (Estragon).
Photo credit: Patrick Huber
Terry Meddows, “Waiting for Godot,” St. Louis Actors' Studio
Joshua Thomas, “Twelfth Night,” Shakespeare Festival
David Wassilak, “The Good Doctor,” New Jewish Theatre
Ben Watts, “Psycho Beach Party,” Stray Dog Theatre

Outstanding Director:
Justin Been, “Psycho Beach Party,” Stray Dog Theatre
Rick Dildine, “Twelfth Night,” Shakespeare Festival
Bobby Miller, “Waiting for Godot,” St. Louis Actors' Studio
Wayne Salomon, “The Lyons,” Max & Louie Productions
Brad Schwartz, “Boeing Boeing,” Dramatic License Productions

Outstanding Production:
“As You Like It,” St. Louis Shakespeare
“Maple and Vine,” HotCity Theatre
“Psycho Beach Party,” Stray Dog Theatre
“Twelfth Night,” Shakespeare Festival
“Waiting for Godot,” St. Louis Actors' Studio

Ron Himes (Simon), Justin Ivan Brown (Caleb DeLeon)
 and Ronald L. Conner (John).
Photo credit: Stewart Goldstein
DRAMA
Outstanding Ensemble:
“Fly,” the Rep
“King Lear,” St. Louis Actors' Studio
“Our Town,” Insight Theatre Company
“The Piano Lesson,” the Black Rep
“The Whipping Man,” the Black Rep

Outstanding Supporting Actress:
Julia Crump, “Time Stands Still,” Insight Theatre Company
Taylor Pietz, “Our Town,” Insight Theatre Company
Elizabeth Townsend, “Good People,” the Rep
Donna Weinsting, “Jane Eyre,” Mustard Seed Theatre
Magan Wiles, “Diary of a Madman,” Upstream Theater

Outstanding Supporting Actor:
Aaron Orion Baker, “Good People,” the Rep
Justin Ivan Brown, “The Whipping Man,” the Black Rep
Ronald L. Conner, “The Whipping Man,” the Black Rep
Bobby Miller, “King Lear,” St. Louis Actors' Studio
Robert Mitchell, “The Piano Lesson,” the Black Rep

Outstanding Actress:
Nancy Bell, “The Goat, or Who Is Sylvia?” St. Louis Actors' Studio
Denise Cormier, “Good People,” the Rep
Shanara Gabrielle, “Hannah Senesh,” New Jewish Theatre
Sarah Godefroid-Cannon, “Jane Eyre,” Mustard Seed Theatre
Sarah Nedwek, “Venus in Fur,” the Rep

Jerry Vogel (The Poet).
Photo credit: Peter Wochniak
Outstanding Actor:
John Contini, “King Lear,” St. Louis Actors' Studio
Ron Himes, “The Whipping Man,” the Black Rep
Joneal Joplin, “Our Town,” Insight Theatre Company
Chauncy Thomas, “Topdog/Underdog,” St. Louis Actors' Studio
Jerry Vogel, “An Iliad,” Upstream Theater

Outstanding Director:
Seth Gordon, “Venus in Fur,” the Rep
Elizabeth Helman, “Topdog/Underdog,” St. Louis Actors' Studio
Ricardo Khan, “Fly,” the Rep
Tom Martin, “Our Town,” Insight Theatre Company
Wayne Salomon, “The Goat, or Who Is Sylvia?” St. Louis Actors' Studio

Outstanding Production:
“Fly,” the Rep
“An Iliad,” Upstream Theater
“Our Town,” Insight Theatre Company
“Venus in Fur,” the Rep
“The Whipping Man,” the Black Rep

Old Hearts Fresh
Outstanding New Play:
Nancy Bell, “Old Hearts Fresh,” Shakespeare Festival St. Louis
Daniel Damiano, “Day of the Dog,” St. Louis Actors' Studio
Ken Page, “Cafe Chanson,” Upstream Theater
Lia Romano, “Connected,” HotCity Theatre
Margaret Stamell, “Childcare,” OnSite Theatre Company

DESIGN – COMEDY AND DRAMA
Outstanding Set Design:
Beowulf Boritt, “Fly,” the Rep
Tim Case, “The Whipping Man,” the Black Rep
John Ezell, “The Mousetrap,” the Rep
Paul Shortt, “Double Indemnity,” the Rep
Margery and Peter Spack, “Freud’s Last Session,” the Rep

Sense and Sensibility
Outstanding Costume Design:
Teresa Doggett, “King Lear,” St. Louis Actors' Studio
JC Krajicek, “Jane Eyre,” Mustard Seed Theatre
JC Krajicek, “Maple and Vine,” HotCity Theatre
Patricia McGourty, “Sense and Sensibility,” the Rep
David Kay Mickelsen, “Double Indemnity,” the Rep

Outstanding Lighting Design:
Maureen Berry, “The Good Doctor,” New Jewish Theatre
Rui Rita and Jake DeGroot, “Fly,” the Rep
James Sale, “Double Indemnity,” the Rep
Michael Sullivan, “Maple and Vine,” HotCity Theatre
Mark Wilson, “The Whipping Man,” the Black Rep

Jared Sanz-Agero (Actor).
Photo credit: Joey Rumpell of
RumZoo Photography
Outstanding Sound Design:
John Gromada, “Fly,” the Rep
Ben Marcum, “Freud’s Last Session,” the Rep
Ellie Schwetye, “The Woman in Black,” Slightly Askew Theatre Ensemble
Rusty Wandall, “The Mousetrap,” the Rep
Rusty Wandall, “Venus in Fur,” the Rep

DESIGN – MUSICALS
Outstanding Set Design:
David Blake, “Little Shop of Horrors,” Stray Dog
Robert Mark Morgan, “West Side Story,” the Muny
Michael Schweikardt, “Cabaret,” the Rep
Margery and Peter Spack, “Shlemiel the First,” New Jewish
James Wolk, “Always . . . Patsy Cline,” Stages St. Louis

Outstanding Costume Design:
Dorothy Marshall Englis, “My Fair Lady,” Stages St. Louis
Alexandra Scibetta Quigley, “Little Shop of Horrors,” Stray Dog Theatre
James Schuette, “The Pirates of Penzance,” Opera Theatre of St. Louis
Michelle Friedman Siler, “Shlemiel the First,” New Jewish Theatre
Angela Wendt, “Cabaret,” the Rep

Outstanding Lighting Design (tie):
John Lasiter, “Cabaret,” the Rep
Rob Lippert, “Night of the Living Dead,” New Line Theatre
Sean Savoie, “Next to Normal,” New Line Theatre
Nathan W. Scheurer, “Les Miserables,” The Muny
Michael Sullivan, “All Is Calm,” Mustard Seed Theatre

Cast of "All Is Calm"
Photo credit: John Lamb
MUSICALS
Outstanding Musical Director:
Lisa Campbell-Albert, “Always . . . Patsy Cline,” Stages
Brad Haak, “South Pacific,” the Muny
James Moore, “West Side Story,” the Muny
Henry Palkes, “Shlemiel the First,” New Jewish Theatre
Joe Schoen, “All Is Calm,” Mustard Seed Theatre

Outstanding Choreographer:
Chris Bailey, “West Side Story,” the Muny
Sean Curran, “The Pirates of Penzance,” OTSL
Dana Lewis, “My Fair Lady,” Stages St. Louis
Jamie Lynn Marble Eros, “Little Shop of Horrors,” Stray Dog Theatre
Cecil Slaughter, “The Wiz,” the Black Rep

Outstanding Ensemble:
“All Is Calm,” Mustard Seed Theatre
“Cafe Chanson,” Upstream Theater
“Les Miserables,” the Muny
“My Fair Lady,” Stages St. Louis
“West Side Story,” the Muny

Outstanding Supporting Actress:
Mary Beth Black, “Next to Normal,” New Line Theatre
Natalie Cortez, “West Side Story,” the Muny
Johanna Elkana-Hale, “Shlemiel the First,” New Jewish Theatre
Mary Gordon Murray, “Cabaret,” the Rep
Zoe Vonder Haar, “Always . . . Patsy Cline,” Stages St. Louis

Antonio Rodriguez, “Cafe Chanson"
Photo credit: ProPhotoSTL
Outstanding Supporting Actor:
Ryan Foizey, “Next To Normal,” New Line Theatre
Marshall Jennings, “Parade,” R-S Theatrics
Edward Juvier, “My Fair Lady” Stages St. Louis
Rob McClure, “Shrek,” the Muny
Antonio Rodriguez, “Cafe Chanson,” Upstream Theater

Outstanding Actress:
Pamela Brumley, “My Fair Lady,” Stages St. Louis
Laura Michelle Kelly, “South Pacific,” the Muny
Jacqueline Petroccia, “Always . . . Patsy Cline,” Stages St. Louis
Deborah Sharn, “Gypsy,” Stray Dog Theatre
Kimi Short, “Next to Normal,” New Line Theatre

Hugh Panaro, “Les Miserables"
Photo credit: Larry Pry
Outstanding Actor:
Ben Davis, “South Pacific,” the Muny
Zachary Alan Farmer, “Bukowsical,” New Line Theatre
Norm Lewis, “Les Miserables,” the Muny
Hugh Panaro, “Les Miserables,” the Muny
Peter Winfrey, “Parade,” R-S Theatrics

Outstanding Director:
Gordon Greenberg, “West Side Story,” the Muny
Richard Jay-Alexander, “Les Miserables,” the Muny
Deanna Jent, “All Is Calm,” Mustard Seed Theatre
Scott Miller, “Next to Normal,” New Line Theatre
Ken Page, “Cafe Chanson,” Upstream Theater

Outstanding Production:
“All Is Calm,” Mustard Seed Theatre
“Cafe Chanson,” Upstream Theater
“Les Miserables,” the Muny
“South Pacific,” the Muny
“West Side Story,” the Muny

Special award for a unique theatrical experience: Em Piro and St. Lou Fringe

Special award for a body of work: Scott Miller, artistic director of New Line Theatre

No comments:

Post a Comment

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...